pon - pt 8:00 - 16:00

Budowa elastyczności, źródła przychodowe.

Usługi systemowe, regulacja napięcia.

Usługa jest w fazie planowania i ma być wdrożona w przeciągu najbliższych miesięcy. Zgodnie z dostępnymi informacjami, PSE dąży do uruchomienia pełnej usługi regulacji napięcia w 2025r. Usługa stanowić będzie dodatkowe źródło przychodu, które będzie można uruchomić posiadając odpowiednie zasoby.

Wirtualne rezerwy.

Oficjalne uruchomienie programu wirtualnych rezerw zaplanowano na 2025 rok jako element transformacji polskiego sektora energetycznego. Wdrożenie będzie przebiegać etapowo, w ramach modernizacji infrastruktury przesyłowej i rozwoju inteligentnych sieci energetycznych, wspieranych inwestycjami do 2034 roku. Celem programu jest zwiększenie zdolności regulacyjnych krajowego systemu elektroenergetycznego i wsparcie procesu transformacji energetycznej. Obecnie trudno oszacować potencjalne przychody z uczestnictwa w programie, podobnie jak w przypadku usług regulacji napięcia. Jednak większa elastyczność posiadanych zasobów zwiększa szanse na uzyskanie dodatkowych korzyści finansowych.

Źródła przychodu wynikające z wsparcia KSE dla przedsiębiorców.
Obszar Źródło przychodów
Rynek Mocy Opłata za gotowość, wynagrodzenie za dostarczanie mocy.
Rynek Bilansujący Wynagrodzenie za interwencję, sprzedaż/pobór energii.
Usługi Systemowe Opłata za gotowość do regulacji częstotliwości, wynagrodzenie za aktywację.
Ceny Dynamiczne Arbitraż cenowy, oszczędności dzięki optymalizacji zużycia.

Rynek Mocy - mechanizm wynagradzający jednostki wytwórcze, magazyny energii i odbiorców DSR za gotowość do dostarczania mocy w okresach wysokiego zapotrzebowania. Przychody stanowią, opłata za gotowość, wynagrodzenie za dostarczenie mocy, akcje rynku mocy. Usługa skierowana do wytwórców (elektrownie), przemysłu (magazyny ciepła, chłody, energii elektrycznej, DSR).

Rynek Bilansujący - szybka reakcja na zmiany w sieci elektroenergetycznej. Korekta odchyleń między podażą a popytem przez aktywację jednostek wytwórczych lub odbiorczych. Uczestnicy mogą zarabiać na dostarczaniu mocy bilansującej lub jej redukcji.

Usługi systemowe - przychody stanowią wynagrodzenie za utrzymanie rezerwy mocy, opłata za aktywację długoterminowe kontrakty na świadczenie usług systemowych. Usługa skierowana do wytwórców (elektrownie z regulacją FCR), przemysłu (magazyny z szybką reakcją na wahania, DSR).

Dynamiczne ceny energii - to model, w którym przedsiębiorca może kupować i sprzedawać energię w zależności od bieżących warunków rynkowych (np. ceny godzinowe na giełdzie TGE lub dynamiczne taryfy). Usługa skierowana do przemysłu, który może dostosować produkcję do zmian cen energii, przedsiębiorstw wykorzystujących magazyny do handlu arbitrażowego, operatorów OZE.

Omega Innovations łącząc wszystkie obszary i zarządzając zasobami może zdywersyfikować źródła przychodów i maksymalizować zyski.

*Szacunki na podstawie danych Aurora Energy Research
Magazyny energii
Im szybciej, tym lepiej

Magazyny energii dają największą elastyczność i mogą świadczyć pełny zakres usług bilansujących - zarówno w górę (eksport energii do sieci, a więc rozładowanie) jak i w dół (pobieranie energii z sieci, a więc ładowanie). Dodatkowo, całą dostępną moc magazynu możemy zastosować w rynku mocy / DSR i w tym samym czasie korzystać z 2 różnych źródeł przychodowych.

Usługi Systemowe = 64.48%
Rynek Mocy / DSR = 25%
Arbitraż = 10.52%

Potencalne przychody (dziś/2027)

Szacunek dla magazynu 1MW/2MWh

406K

Rynek Mocy / DSR

Płatność za moc PLN/MW/rok – aukcja na 2027r

190K

Rynek energii/Arbitraż

Różnice w cenach energii w czasie - arbitraż

1,97M

Rynek Usług Systemowych

Usługi bilansowania mocy dla PSE - FCR, aFRR

Szacunki dla magazynu 1MW/2MWh przy założeniu, że magazyn już dziś świadczy usługę regulacji częstotliwości. Roczne przychody wyliczone jako 30-dniowe średnie kroczące w grudniu 2024 pokazane są w tabeli.